LATEST ARTICLES

SAMO ZA ŽENE: U organizaciji BJJ kluba SAKURA Sarajevo održan seminar ONLY WOMEN

0

BJJ klub SAKURA Sarajevo, prvi i jedinstveni klub na Balkanu koji svoja vrata otvara isključivo ženama, organizovao je seminar ONLY WOMEN. Ovo je prvi put da se takav seminar održava na Balkanu.

Djevojčice, djevojke i žene su imale priliku učiti od Nicole Urschinger, izuzetne osobe koja već više od 20 godina gradi svoju karijeru kao policajka, posjeduje crni pojas u tradicionalnoj i brazilskoj jiu-jitsi, te je supruga i majka. Njeni savjeti su bili zlata vrijedni, a podrška koju je pružila svim damama je neprocjenjiva.

“Kada muškarac pokrene svoj klub, reakcija je normalna. Međutim, kada žena pokrene klub, često se predviđa da neće trajati više od šest mjeseci”, istakla je Nicole Urschinger.

Kako se žene suočavaju s mnogim komentarima, preprekama i neugodnim situacijama, iz BJJ klub SAKURA Sarajevo imaju jasan cilj.

“Ali naš cilj je bio i ostao isti – kreirati prostor isključivo za žene. Prostor gdje ćemo učiti kako biti dobre prema svom tijelu. Prostor gdje ćemo svoj um trenirati za sve svakodnevne stresne situacije. I dok u 2024. godini još uvijek čujem komentare da ženi nije mjesto u proizvodnji, nije mjesto u borilačkom sportu i slično, svakodnevno svjedočim kako moje kolegice uspješno upravljaju proizvodnjom, često bolje od muških kolega. Svjedočim odličnim poduzetničkim pričama kolegica koje su se suočile s mnogim izazovima zbog svojih brojnih obaveza”, navela je Dijana Fejzić koja se posebno zahvalila trenerici Emini Heganović na predanosti, trudu i vizionarstvu.

Nema laži, nema prevare: Marko Vanilla i Ivana Krunić potpisali predbračni ugovor!

Marko Vanila i Ivana Krunić nedavno su objavili najnoviji hit “Nema laži, nema prevare”, čiji je spot sniman u srcu Beograda. Ova pjesma istražuje složene teme ljubomore i nedostatka povjerenja u modernim ljubavnim vezama, prikazujući ih kroz prizmu sve češćih izazova i dilema u današnjem društvu.

Nema laži, nema prevare

Tekst pjesme naglašava važnost povjerenja i stabilnosti u ljubavnim odnosima, dok video, s druge strane, simbolično prikazuje situacije koje dovode do ljubomore i sumnje..

Marco Vanilla, kao glavna muška uloga, suprotstavlja se negativnim emocijama i pokazuje kako pravi muškarac treba da bude vjeran, odan i predan.

Posebno je značajno da su Marko i Ivana u samom videu potpisali predbračni ugovor, koji simbolizuje njihovu posvećenost i obećanje da će biti verni jedno drugom. To je snažna poruka o njihovom uvjerenju da je povjerenje temelj stabilnog i sretnog partnerstva.

Projekat je planirao Amel Halilović, izvršni producent i generalni direktor Marka Vanilla, koji je vjerovao u energiju i spoj ova dva izvođača.

Projekat je uspešno realizovan uz podršku Ivaninog menadžera, Bane Čolak. Muziku je komponovao Senad Bislimi, koji je radio i na aranžmanu. Za muzičku produkciju, miks i mastering bio je zadužen Saša Dinić, dok je tekst pesme napisala Ana Dinić. Režiju spota potpisuje Jasmin Pivić, dok koordinaciju na setu vodi Ilijas Jahić iz Filmmark produkcije.

Već u kratkom vremenskom periodu video je privukao veliku pažnju publike i izazvao lavinu pozitivnih komentara. Ovaj zajednički nastup obećava da će pjesma “No lies, no deception” osvojiti srca publike svojom emotivnom snagom i odličnom vizuelnom izvedbom.

Poslušajte i pogledajte pjesmu, prosudite sami.

MERIMA ŠIVŠIĆ: Ne stidite se probati nešto novo u svijetu trajne šminke

0

Merima Šivšić više od 18 godina djeluje u svijetu ljepote te je internacionalna nails trenerica i internacionalna permanent make up trenerica.

U razgovoru za dobarportal.net otkriva da njena omiljena odjevna kombinacija varira po bojama i odjevnim predmetima.

“Volim damski look. Za svečane prilike biram uvijek elegantne i profinjene haljine, a za dnevnu varijantu majice koje otkrivaju vrat, jedno ili oba ramena u kombinaciji sa udobnim hlačama”, govori Merima Šivšić.

Priznaje da uvijek nastoji biti našminkama.

“Jer na taj način prezentiram svoj posao. Ne mogu bez parfema zamisliti svoj dan, obavezne spf kreme, dobrog bronzera i sjaja za usne”, navodi naša sagovornica.

Svim djevojkama i ženama savjetuje da vode računa o svom zdravlju, kako unutrašnjem tako i vanjskom izgledu.

“Obavezno nanosite i zimi i ljeti spf kremu za lice, redovno čistite lice i ne stidite se probati nešto novo u svijetu trajne šminke”, izjavljuje ova dama.

Ističe da se trendovi mijenjaju iz godine u godinu.

“Ali nikada nećete pogriješiti ako naglasite oči nekim zemljanim tonovima. Dobro stoje svima neovisno o boji očiju i odgovara uz skoro svaki ruž, bez obzira da li je u pitanju dnevni ili noćni make up”, kaže Merima Šivšić.

Potom je podijelila svoje mišljenje o estetskim zahvatima koji su sve popularniji kod djevojaka.

“Estetska hirurgija je nešto što podržavam! Sve što vas čini sretnim i ispunjenim treba da uradite”, jasna je naša sagovornica.

Smatra da naše društvo itekako ima predrasuda prema uspješnim i lijepim ženama.

“Naše društvo ne podržava potencijal, ali to ne znači da se to neće promijeniti. Na nama je da budemo što bolji u svom poslu i da su klijenti prezadovoljni, da im vratimo samopouzdanje i unutrašnji osjećaj zadovoljstva”, poručuje ova dama koja i budućnosti želi ulagati u svoje znanje i posao.

ALMINA HAJRADINOVIĆ: Život je previše kratak za obične outfite

0

Almina Hajradinović je 25-godišnja djevojka iz Sjeverne Makedonije koja živi u Sarajevu i uživa u putovanjima.

Osim što ima za cilj da u životu proputuje što više, također veliku pažnju poklanja i učenju stranih jezika, te za sada priča šest jezika, a pored svega navedenog gaji i veliki interes za modu.

“Interes za modom imam od malih nogu, kada sam s mamom počela gledati španske serije, nakon čega sam imitirala glumice i uvijek voljela pozirati. Volim modu i volim eksperimentisati jer život je previše kratak za obične outfite”, govori Almina Hajradinović.

Potom nam je kazala i koja je njena omiljena odjevna kombinacija.

“Moja omiljena kombinacija je uska duga haljina dugih rukava koja naglašava ženstvenost i ne otkriva puno toga. Stilove mijenjam u zavisnosti od raspoloženja, ali uvijek mora biti sve čisto i uredno”, ističe naša sagovornica.

Ne krije da je njena kozmetička torbica uvijek prepuna.

“Od korektora, pudera do karmina i četke za kosu, bukvalno sve”, izjavljuje ova zanosna djevojka.

Nastavlja da je njen iskren beauty savjet djevojkama što se tiče makeup-a da je manje je više, a što se tiče outfita da je više zapravo bolje.

“Ne čekati posebne prilike da se obuče nešto jer svaki dan je poseban i treba iskoristiti svaku priliku da zasijate i pokažete svoju osobnost kroz outfite i isto tako rizikujte malo sa frizurom, mijenjajte boje, šišajte se to je ipak kosa narasti će…Sve je prelijepo što se vama sviđa”, navodi Almina Hajradinović.

Zatim se osvrnula i na estetske zahvate koji su sve popularniji među djevojkama.

“Što se tiče estetskih zahvata svi smo svjesni koliko je to zastupljeno u današnje vrijeme i meni je sve u redu dok je u granicama normale, ipak na kraju dana ko sam ja da sudim nekome ko je uradio nešto na sebi što mu stvara komplekse”, kaže naša sagovornica.

Upitali smo je i imali naše društvo predrasude prema mladim i uspješnim djevojkama.

“Naše društvo, nažalost, itekako ima predrasude prema mladim, uspješnim curama, ali ja to ne podržavam i uvijek bih dala podršku ljudima koji svoj potencijal iskoriste i samo takve ljude imam oko sebe”, naglašava ova divna djevojka.

Nadalje otkriva nam i kako se nosi sa komentarima muškaraca.

“Uvijek sam imala oko sebe muško društvo i pozitivni komentari su naravno uvijek dobrodošli. Sa muškim komentarima se nosim kao svaka normalna žena – zahvalim se i to je to”, poručuje Almina Hajradinović.

Na kraju razgovora iznijela je i svoje planove za budućnost.

“Moji planovi za budućnost su graditi karijeru i putovati svijetom sa srodnom dušom. Također, boriti se za slobodnu Palestinu dok Palestina stvarno ne bude slobodna”, zaključuje naša sagovornica.

AZRA ALIĆ: Uvijek su trn u oku mlade, ambiciozne, uspješne djevojke

0

Azra Alić živi u Sarajevu gdje se bavi frizersko-kozmetičkim uslugama i uljepšavanjem djevojaka u salonu Theglamroom u naselju Otoka.

U razgovoru za dobarportal.net ova 25-godišnja djevojka ističe da je moda za nju smisao života jer je to uključeno u njen posao i karijeru koju već dugo godina gradi.

“Trudim se biti u trendu, a za mene je trend ono što moje klijentkinje žele kao u svakom makeup look-u dodati nešto što je moj pečat, ali trendovi se svakako mijenjaju, a ja nastojim ih pratiti”, govori Azra Alić.

Potom nam je otkrila i koja je njena omiljena odjevna kombinacija.

“Moja omiljena kombinacija je uska duga suknja jer mi to ide uz sve događaje kao i za svaki dan i neki body ljeti u šarenim bojama. U tome se osjećam najljepše i to mi nikad neće izaći iz mode”, kaže naša sagovornica.

Zatim je drugim djevojkama podijelila jedan beauty savjet.

“Da više rizikuju s odjećom, da ne nose basic outfit, već da miješaju boje, ali najvažnije je da se osjećaju lijepo u onome što nose”, navodi ova mlada djevojka.

Upitali smo je i šta sve sadrži njena kozmetička torbica.

“Moja kozmetička torbica uvijek sadrži olovku i sjaj za usne, parfem, osnovne make up proizvode kao i proizvode koji svakoj ženi trebaju”, izjavljuje Azra Alić.

Nadalje, osvrnula se i na estetske zahvate na koje se djevojke odlučuju.

“Podržavam sve ukoliko će se neko osjećati bolje i ljepše u svojoj koži, naravno sve u granici normale”, jasna je naša sagovornica.

Mišljenja je da naše društvo itekako ima predrasuda prema mladim, lijepim i uspješnim djevojkama.

“Uvijek su trn u oku mlade, ambiciozne, uspješne djevojke. I to mi nikad neće biti jasno, jer sam ja tip osobe koja u svakom smislu želi podržati mlade i ambiciozne djevojke”, navodi ova zanosna djevojka.

Dodaje da se s komentarima nosi normalno, kao i svaka žena.

“U slučaju da komentar nije na mjestu, onda ne odgovorim. Trenutno nemam vremena da razmišljam o tome, već sam se više posvetila izgradnji sebe i svoje karijere”, poručuje Azra Alić.

Na kraju razgovora iznijela je i svoje planove i očekivanja za budućnost.

“Planiram da salon još više napreduje, između ostalog i moja karijera, bez obzira što je sada dostigla veliki uspjeh. Veliki su projekti u planu i raduje me to”, zaključuje naša sagovornica.

HARISA KAPLAN: Čovjek je bogat onoliko koliko zna i spozna

0

Da u Bosni i Hercegovini postoje mlade, ambiciozne osobe pune entuzijazma primjer je i Harisa Kaplan iz Visokog koja je studentica Master studija na pravno-ekonomskoj katedri Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Ova djevojka nakon završenog dodiplomskog studija volonterski je radila u Gradskoj upravi u Visokom, u Službi za lokalni ekonomski razvoj, komunalne poslove, zaštitu okoline i javne nabavke, što je u njenom sadašnjem djelovanju i napravilo prekretnicu.

„Naime, spletom životnih okolnosti, krenula sam raditi u oblasti projekata. Zbog svog velikog doprinosa na kraju sam dobila i Preporuke od strane projektnih partnera što mi je napravilo put u oblasti zapošljavanja i IPA projekata. Nakon završene obuke počela sam volontirati za jednu Organizaciju iz oblasti javnih nabavki, gdje sam i danas angažovana kao pravnik, kada je pitanju monitoring javnih nabavki“, govori Harisa Kaplan.

Dodaje da je završila i Obuku za Savjetnika za izradu Pasoša kompetencija, koji pomaže zapošljivosti mladih i koji se koristi kao vid karijernog savjetovanja.

„Na kraju savjetovanja, savjetovana osoba dobija Potvrdu kao dodatak CV-iju u kojoj se nalaze sve njene kompetencije koje je stekla tokom života, a posebno kroz formalno i neformalno obrazovanje. Ta obuka je na mene ostavila poseban dojam jer sam spoznala svoje kompetencije, dobila podršku Institucija koje su sprovodile obuku i na kraju stekla divne prijatelje i poslovne partnere“, kaže naša sagovornica.

Također, ove godine završila je i Akademiju demokratije za mlade žene.

„U okviru Akademije imale smo priliku učiti od izuzetnih predavača posebno iz oblasti projekata i tema koje su se ticale razvoja ličnosti. U okviru Akademije sam imala priliku implementirati projekat koji je imao za cilj finansijsko opismenjavanje i ekonomsko osnaživanje mladih žena sa područja Zeničko-dobojskog kantona“, izjavljuje ova mlada Visočanka.

Nastavlja kako se zalaže sza ekonomsko osnaživanje svih kategorija društva jer smatra da taj segment dosta utiče na pitanje samopouzdanja, prilika ali i životnog statusa pojedinaca u društvu.

„Kada znamo raspolagati finansijama, i imamo adekvatne finansijske uslove za život svaka individua je izložena manjem stepenu ovisnosti od drugih i ima priliku ulagati u svoj lični ali i poslovni razvoj, što na kraju rezultira manjim individualnim problemima današnjice.  Iz svog dosadašnjeg životog iskustva, smatram da ne postoji slučajnost, da trebamo raditi na sebi, analizirati svoju ličnost i prilike koje nam dolaze u život. Svaka od tih prilika vam donosi nešto novo-uspomene, radno iskustvo, prijateljstvo…a čovjek je bogat onoliko koliko zna i spozna“, ističe Harisa Kaplan.

Mišljenja je da je aktivizam zapravo nju pronašao.

„Nekako sam uvijek bila slobodna reći svoje mišljenje, predložiti rješenje za neki problem i nisam strahovala od kritika. Uvijek će postojati pojedinci koji će vas podržati, ili oni koji se neće složiti sa vašim mišljenjem-i to je sve u redu. U današnje vrijeme postoji dosta problema ali ako ne kažemo svoje mišljenje-kako možemo očekivati da se neki problem riješi? Također, smatram da dosta radim na svom ličnom razvoju, i želim da dam svoj doprinos društvu“, kazuje naša sagovornica.

Potom nam je otkrila i na kojim je projektima trenutno angažovana.

„Trenutno sam angažovana kao pravnik na jednom projektu iz oblasti monitoringa javnih nabavki. Drugi projekat se tiče karijernog savjetovanja mladih ljudi kojim se poboljšava zapošljivost. Također, u okviru istog projekta predavačica sam na teme zapošljavanja (pisanje CV-ija, motivacionog pisma…)“, navodi ova svestrana Visočanka.

Ne krije da se mladi često susreću sa nerazumijevanjem njihovih ideja prilikom zaposlenja.

„Nekako sam stekla utisak da se mladim pruža premalo ili nikako podrške na početku njihovih karijera. Također, stalno nailazimo na korupciju pri zapošljavanju što dovodi do gubitka samopouzdanja, nade i na kraju odlaska iz države. Mladi smatraju da je teško doći do zaposlenja na osnovu kompetencija koje posjeduju. Spominje se i nedostatak prilika i mogućnostima za napredak“, naglašava Harisa Kaplan.

Nadalje tvrdi da mladi nisu pasivni u društvu, ali da im je potreban podstrek i motivacija.

„Bilo da je to iz porodice, od prijatelja ili podrška od vlasti kada su u pitanju realizacije njihovih inicijativa. Naše društvo je bogato talentima i mladima ljudima kojim je potrebno samo dati šansu. Kroz posao savjetovanja sam shvatila da je nekad ljudima potreban samo razgovor. I tek kada se osvijeste i krenu raditi na svom samopouzdanju i ličnom razvoju, vjerujte da stvaraju čuda“, napominje naša sagovornica.

Uvjerena je da je fakultetsko obrazovanje danas postalo kao nekadašnje srednjoškolsko.

„Nadalje, mladi jako brzo stiču prvo zaposlenje putem programa zapošljivosti, a postaju dio tržišta rada na osnovu svojih kompetencija. Najveći dio kompetencija osoba stiče upravo tokom neformalnog obrazovanja. Uvijek ohrabrujem mlade ljude da budu društveno aktivni i da će na taj način ući u poslovni svijet. Na taj način mnogi već po završetku studija već imaju svoj stav, poslovne kontakte ali i zaposlenje. Neformalno obrazovanje, također, otvara mogućnosti da osoba pored stručne spreme, dobije još neke vještine i pored posla za koji se školovala, ima dodatne mogućnosti za dodatni posao. Dodatni posao stvara veću ekonomsku slobodu i osjećaj neovisnosti o samo jednom poslodavcu“, obrazlaže ova vrijedna Visočanka.

Zatim je podijelila nekoliko savjeta mladima.

„Koristite prilike koje vam se nude za vaš lični napredak i razvoj. ‘Život nam uvijek ne daje ono što tražimo, ali nam uvijek daje ono što trebamo’. Vaše kompetencije i sposobnosti će sigurno doći do izražaja, sve dolazi u pravo vrijeme. Vjerujte u sebe i svoje snove, i radite na njihovom ostvarenju. Uživajte u mladosti i potencijalima koje trenutno imate. Počnite gdje jeste. Koristite ono što imate. Učinite ono što možete“, jasna je Harisa Kaplan.

Upitali smo je i na šta je najviše ponosna u dosadašnjem radu i životu.

„Ponosna sam kada dobijem poruku zahvalnosti ili lijepih vijesti čovjeka za podršku koju sam mu pružila u momentu kada mu je trebala.  Ponosna sam na svakog mladog čovjeka koji je svojim sposobnostima uspio doći do zacrtanog cilja. I na kraju,  ponosna sam na svaki implementirani projekat u društvu i svaki sitni parametar poboljšavanja čega sam bila dio“, poručuje naša sagovornica.

Na kraju se osvrnula i na svoje planove za naredni period.

„Eh što se tiče planova, nekako sam naučila da je najbolje planirati tajno, raditi na svojim ciljevima, i prepustiti Onome čiji su planovi za nas bolji nego što mi želimo. ‘Jedino želim učiniti dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi samo od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam’“, zaključuje ova harizmatična Visočanka.

SUMEJA ŠEHOVIĆ: Volim klasiku s dozom posebnosti elegancije

0

Sumeja Šehović ima 25 godina i živi u Sarajevu gdje radi kao retail manager za jedan brend.

Iako je po struci Bachelor kriminalistike, njen dodatni posao su društvene mreže i influenserstvo, a u razgvooru za dobarportal.net ističe da još od malih nogu ima interes za modu.

“Nikad mi nisu bile zanimljive igračke, koliko mi je bilo bitno da se sama obučem kako ja želim. Volim pratiti trendove, ali uvijek se trudim dodati nešto svoje autentično. Moda je glavni razlog zašto sam se počela baviti društvenim mrežama iz hobija”, govori Sumeja Šehović.

Potom nam je otkrila i koji modni stil preferira.

“Volim klasiku s dozom posebnosti elegancije. Moja najdraža odjevna stvar bi definitivno bila haljina, sa haljinom je sve lahko. Dodate par detalja i imate savršenu kombinaciju”, kaže naša sagovornica.

Nadalje, otkrila nam je i šta sve sadrži njena kozmetička torbica.

“Moja kozmetička torbica uvijek zavisi od veličine torbe, ali i godišnjem dobu. Izdvojila bih tri proizvoda koja su uvijek prisutna: kameni puder, olovka za usne i mat karmin”, izjavljuje ova mlada dama.

Zatim je izdvojila jedan beauty savjet svim djevojkama.

“Svakoj ženi bih poručila da nijedan proizvod ne bi trebale čuvati za posebnu priliku. Svaki dan nam je posebna prilika i ne trebamo čekati neke posebne dane”, napominje Sumeja Šehović.

Prema njenim riječima, estetski zahvat važan je korak u životu svake osobe, jer osim što popravlja izgled, ima  i snažan učinak na samopouzdanje.

“Zaista podržavam sve ono što će nekome dati više samopouzdanja, ali ipak smatram da sam još uvijek mlada da bih razmišljala o tome. Nikad ne znamo šta nosi budućnost za sobom”, kazuje naša sagovornica.

Dodaje da lično nije bila izložena često predrasudama od društva za svoj uspjeh.

“Znalo se desiti da dobijem neke predrasude, ali zaista rijetko. Većinom dobijem komplimente i pohvale”, izjavljuje ova mlada dama.

Priznaje da se većinom susreće s pozitivnim komentarima.

“Negativni komentari su rijetki ili se jednostavno trudim ne vidjeti ih. Uvijek mi je draži komentar od ženske osobe jer se služim rečenicom: ‘Žena ženi nije vuk’. Postoje komentari koje zaista ne volim i o kojima često pričam preko svojih društvenih mreža. Seksizam je štetan. Izaziva osjećaj bezvrijednosti, autocenzuru, pribjegavanje strategijama izbjegavanja, promjene ponašanja i pogoršanje zdravlja. Seksizam je jedan od glavnih uzroka neravnopravnosti spolova. Nesrazmjerno pogađa žene i djevojke”, ukazuje Sumeja Šehović.

Na kraju razgovora podvlači da su njeni planovi za budućnost jednostavni.

“Trenutno sam posvećena novim navikama zdravog života jer mi je unutrašnji mir glavna stavka kako bi sve ostalo funkcionisalo. Želim veliku porodicu, mnogo djece jer to je nešto što sam uvijek maštala. Svoje obrazovanje želim unaprijediti tako da u planu imam upis master studija i pokretanje svog ličnog biznisa”, zaključuje naša sagovornica.

AZRA MEHMEDOVIĆ: Nezadovoljstvo prilikom seksualnih odnosa dovodi do velikih problema

0

Azra Mehmedović iz Sarajeva studira psihologiju, a ova 23-godišnja djevojka bavi se i edukacijom u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava, kao i osnaživanjem mladih i zagovaranjem.

U razgovoru za dobarportal.net ističe kako vjeruje u važnost osnaživanja mladih ljudi da donose informirane odluke o svom zdravlju i budućnosti.

“Radujem se što ću s vama podijeliti više o svom putovanju! Imam bogato iskustvo u radu s nevladinim organizacijama; preko sedam godina radila sam kao trener i edukator na različitim međunarodnim projektima. Moji blogovi i društveni sadržaji fokusiraju se na seksualno i reproduktivno zdravlje i mentalno zdravlje, s ciljem educiranja mladih. Pored svih žena u meni, važno je i upoznati vas sa konceptom Razijan, Raza koja pravi Zijan i bavi se djingom i produkcijom. Pored obrazovanja i posla kojim se bavim, moj hobi je također bitan faktor u mom životu”, govori Azra Mehmedović.

Zatim smo je upitali zašto je važno govoriti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju.

“Govoriti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju važno je jer pruža mladima potrebne informacije za donošenje informiranih odluka, prevenciju polno prenosivih bolesti, neželjene trudnoće, te promicanje zdravih seksualnih odnosa. Također, edukacija o ovoj temi pomaže razbijanju stigme i predrasuda, te jača osjećaj samopouzdanja i odgovornosti među mladima”, kaže naša sagovornica.

Potom se osvrnula i na predrasude koje naše društvo ima kada je u pitanju seksualno i reproduktivno zdravlje.

“Naše društvo još uvijek nosi mnoge predrasude kada je u pitanju seksualno i reproduktivno zdravlje. Često se ova tema smatra tabuom, što otežava otvorenu i iskrenu komunikaciju. To može dovesti do dezinformacija, straha i srama među mladima kada trebaju potražiti savjet ili pomoć”, izjavljuje ova djevojka.

Prema njenim riječima, jedna od najvećih zabluda je da zaštita nije potrebna u dugotrajnim vezama ili da određeni tipovi kontracepcije štite od svih polno prenosivih bolesti.

“Ove zablude se mogu ispraviti kroz edukaciju i informiranje mladih o važnosti korištenja kondoma za zaštitu od SPI, čak i u stabilnim vezama, te o raznim vrstama kontracepcije i njihovim funkcijama. Mislim da je došlo vrijeme da pričamo otvoreno i razbijemo mitove koji su u našem društvu jako dugo jer ako nastavimo živjeti u zabludi mislim da bi to moglo dovesti do velikih posljedica ne samo na naše zdravlje nego i na naše društvo”, naglašava Azra Mehmedović.

Nadalje se osvrnula i na preventivne mjere koje bi mladi trebalo da preduzmu kako bi se zaštitili od polno prenosivih bolesti.

“Preventivne mjere uključuju korištenje zaštite tokom svakog seksualnog odnosa, redovne ginekološke i urološke preglede, te otvorenu komunikaciju s partnerima o seksualnom zdravlju. Također, informiranje o simptomima i načinima prijenosa SPI može pomoći u prepoznavanju i prevenciji bolesti”, kazuje naša sagovornica.

Dodaje da problemi sa seksualnim zdravljem mogu značajno uticati na mentalno zdravlje, izazivajući osjećaje anksioznosti, nelagode, srama i niskog samopouzdanja.

“Mladi koji se susreću s polno prenosivim bolestima ili neželjenom trudnoćom često doživljavaju stres i emocionalne poteškoće, što naglašava važnost podrške i edukacije u ovom području. Također, nezadovoljstvo prilikom seksualnih odnosa dovodi do velikih problema. Često zbog manjka hrabrosti i otvorenog razgovora sa partnerom dolazimo do situacija koje nas ne čine zadovoljnim i sretnim”, navodi ova djevojka.

Ne krije da postoje razlike u pristupu i znanju o seksualnom zdravlju između muškaraca i djevojaka, često zbog društvenih normi i očekivanja.

“Djevojke se češće suočavaju s većim pritiscima i sramom kada je u pitanju seksualno zdravlje, dok se muškarci mogu osjećati manje potaknuti da traže informacije ili pomoć zbog straha od osude. Pristup ovoj temi kroz obrazovanje je pogrešan; na prvim časovima još u osnovnim školama nas razdvajaju kada je riječ o ovoj temi. Stvaraju nelagodnu situaciju i bude u nama stid, a naše je pravo imati pristup tačnim informacijama i imati alate koji će nam pomoći da se brinemo o svom zdravlju na pravi način”, tvrdi Azra Mehmedović.

Nastavlja da bi mladi trebali pristupati seksu s odgovornošću, otvorenom komunikacijom i uzajamnim poštovanjem.

“Važno je da se informiraju o sigurnom seksu, koriste zaštitu, te budu svjesni svojih i partnerovih granica i želja. Također, trebali bi se osjećati slobodno tražiti savjet i informacije o seksualnom zdravlju”, ukazuje naša sagovornica.

Na kraju razgovora izdvojila je neke mitove koji su vezani za masturbaciju.

“Mitovi vezani za masturbaciju uključuju vjerovanje da je štetna za zdravlje ili da uzrokuje različite fizičke i psihičke probleme. U stvarnosti, masturbacija je prirodan i zdrav način istraživanja vlastitog tijela, može smanjiti stres, poboljšati san, te pomoći u boljem razumijevanju seksualnih potreba i želja”, zaključuje ova djevojka.

PRINCIP KOLUMNA: Veliki nude zablude, plaše nas, svakoj bajci naude, i godinama nakon Balaševića

Pre nekako dok sam pisala tekst, vrtela sam ceo dan Balaševićevu pesmu “Samo da rata ne bude”. Većina nas je preživela rat, bombardovanje, progone… svako u porodici ima barem jednu priču gde su preci zaklani, nabijeni na kolac, živi oderani, ili ispečeni na ražnju. Kažu da u ratu, osim profesionalne vojske i mladih, pokupe i najgore od najgorih, iz bolnica, ludnica, zatvora, daju im oružje i teraj.

Jedna od najtežih priča koju sam čula pre neku noć kod mene u stanu je da su baš takvi u ratu igrali fudbal sa odsečenom glavom čoveka kojeg su pre toga mučili i ubili. Do juče su se na tom trgu pile kafe, svirala muzika, služilo pecivo. I onda su se najednom oni, čiji nisu sinovi, majke i ćerke u ratu, oni koji sede u foteljama i komanduju, oni koji iz toga vide profit od proizvodenje oružja i krađe, do bolesnog krvožednog zadovoljenja, dosetili da su ti neki drugi neprijatelji i da mora rat! Ostalo je svuda manje-više isto. U poslednje vreme stalno slušamo te poruke i ja vrlo dobro znam da ne živimo na laganim prostorima, ali dosta više! Umorni smo! Nama nije “dan mrmota”, nama su “decenije mrmota”.

Da se vratim na Balaševića “Samo da rata ne bude, ludila među ljudima, veliki nude zablude, plaše nas raznim čudima, i svakoj bajci naude, da rata ne bude”. Komentari ispod te pesme razaraju srce i prenosim neke od njih jer mnogo više znače nego bilo šta što bih ja ovde napisala:

– Imao sam 10 godina kada je počeo rat, gladan, željan igre, željan čokolade, željan igre bez straha. Sad sam otac i imam djecu sa suprugom “druge vjere” i ne bi im nikada želio da dožive te osjećaje. Pustite ljudi osvete, pustite mržnju. Volite se i pazite, priuštite djeci lepe momente. Život prođe kao čas.

– Sav se naježim od ove pjesme… pola života sam poživio, sa devet godina me dočekao prokleti rat, dvadeset pet godina poslije siju mržnju i dalje, sve što želim je da moja djeca to nikada ne dožive, nikada! Svim dobrim ljudima želim mir i zdravlje.

– Srbin ovde. Pa šta? Šta to uopšte znači? Isti jezik, ista raja, muzika nas dotiče na isti način. Ljubav i pozdrav svima. I da se nikada preko nišana ne gledamo.

– Dajte dok nas ima još koji razumijemo ovaj tekst, koji znamo koje je to zlo bilo. Naučimo djecu da vole, da poštuju i razumiju drugačije. Život je jedan, ne dajte više da nam ispiru mozak. Ljudi smo valjda.

– Sa devet godina sam preživjela rat i ostala sama bez oca, brata, majke, doma, bez ičeg. Nikom se ne ponovilo, težak bol nosim u grudima. Vrati me sjeta, meni su naudili.

– Opet u senci najnovijih svetskih događaja, ova pesma je došla na red.

– Sećam se obučene u cipelama nas majka spremala u krevet. U krevet u kojem se nije spavalo nego se slušala artiljerija u daljini i pitali se da li već noćas moramo ići iz sela. Pitali se također gdje ćemo ići. Dijete od devet godina ne bi trebalo brinuti hoće li granata pasti baš u njegov krevet.

– Imam 43 godine i kad je počeo prvi rat 1991. godine, imao sam 13 godina. Toliko traumatičnih događaja se smestilo u toj godini da i dan danas posmatram život do tada i od tada. Nekako imam osećaj da se od te traume nikada nisam oporavio. Rat destrukcija, smrt… ova pesma je oproštajna oda izgubljenom detinjstvu moje generacije. Teško ju je slušati i dan danas.

Meni kada neko preti ili pravi probleme, ja umem u šali da kažem “Ne možete meni da pretite, sama sam išla po varjaču i vozila rolere po praznim ulicama dok su bombe padale”. Kada se bolje zamislim, jadna je to šala. Rat je šala samo za one koji profitiraju, kradu, otimaju.

Zato me izluđuje ta ratnohušačka retorika u medijima. Od te količine hronike “preklao, zaklao, ubio”, gde se žrtve seciraju do tančina, mislim da su ljudi loše, veoma loše. Bolnice, ludnice, zatvori su nam puni. Da ne pišem kako je na onkologiji.

Iz tog razloga ne želim na ovu objavu da postavljam fotografije iz rata. Ljudi su nam bolesni od neizlečenih trauma, gladovanja, ratova, finansijskog silovanja, mržnje, sujete, ljubomore, svakojakog zla koje nam se volšebno servira umesto dobra. Ništa od toga nije dobro donelo nikome, sem nekolicini darovitih učesnika koji se kroz ljudsku patnju bogate. Kada bih se ja pitala nešto, sutra bi se probudili u novom svetu, bez mržnje, pakosti, hronika… i zašto se to ne uradi, makar jedan dan?

Samo jedan dan u miru, pa da vidimo kako je?

AUTOR: LENA SLADOJEVIĆ/PRINCIP MAGAZIN

SAJRA SUĆESKA: Preferiram naglašavanje prirodne ljepote

0

Sajra Sućeska iz Sarajeva trenutno radi kao nail technician, a pored pored toga ova 21-godišnja djevojka aktivna je i na društvenim mrežama, koje ne samo da su njen drugi posao, već i mjesto gdje pronalazi odmor i inspiraciju.

U razgovoru za dobarportal.net ističe da njen interes za modu dolazi iz više izvora.

“Rano sam razvila afinitet prema modi zahvaljujući uticaju medija i društvenih mreža, koji su mi omogućili da pratim aktuelne trendove. Još od djetinjstva, listala sam modne časopise koje je moja mama donosila kući, zastajući svaki put na stranicama posvećenim odjeći. Također, igra s lutkicama bila je moj omiljeni način izražavanja kreativnosti, gdje sam ih oblačila prema vlastitim idejama i stvarala svoje modne kombinacije”, priča Sajra Sućeska.

Zatim nam je otkrila i koliko prati modne trendove.

“Pratim modne trendove, ali s umjerenim interesom, bez opsesije. Moja omiljena moda definitivno uključuje haljine, preferiram casual stil odijevanja”, kaže naša sagovornica.

Upitali smo je i šta sve sadrži njena kozmetička torbica.

“U mojoj kozmetičkoj torbici prevladavaju proizvodi za njegu kože, s naglaskom na hidratantne kreme i maske za lice, uz prisutnost higijenskih proizvoda. Dalje, ističe se moja strast prema šminci, obzirom na veliku kolekciju koju posjedujem, te su tu također proizvodi za njegu kose i različite korisne sitnice”, navodi ova mlada Sarajka.

Potom je podijelila jedan beauty savjet svim djevojkama.

“Važno je prije spavanja ukloniti šminku kako biste očistili kožu i omogućili joj da diše. Preporučujem redovne posjete kozmetičaru radi profesionalnog čišćenja lica, što će vam pomoći u održavanju zdrave i njegovane kože. Također, ne zaboravite koristiti hidratantne kreme kako biste očuvali svježinu i hidrataciju kože tokom cijelog dana”, navodi Sajra Sućeska.

Nadalje, osvrnula se i na estetske zahvate na koje se sve više djevojaka odlučuje.

“Preferiram naglašavanje prirodne ljepote. Smatram da je svaki pojedinac predivan upravo onakav kakav jest, te da je važno njegovati i cijeniti svoj prirodni izgled. Fokusiram se na održavanje zdrave kože kroz svakodnevnu njegu”, izjavljuje naša sagovornica.

Smatra da, nažalost, u današnjem društvu postoje duboke predrasude prema mladim ženama koje postižu uspjeh.

“Razlozi za ovo ponašanje nisu uvijek jasni, što je izuzetno žalosno. U našem društvu ima mnogo mladih i ambicioznih žena koje ostvaruju velike uspjehe. Umjesto da ih podržavamo i motiviramo da postignu još više, često se njihov doprinos podcjenjuje. Nadam se da će se ova situacija promijeniti i da će se prepoznati i cijeniti doprinos mladih žena, omogućavajući im da pokažu svoj puni potencijal i doprinesu zajednici na još veći način”, napominje ova zanosna Sarajka.

Ne krije da svakodnevno dobiva mnogo komentara od muškaraca.

“Kako sam u sretnoj ljubavnoj vezi, ti komentari me ne dotiču previše, iako su većinom pozitivni. Bitno mi je da moj partner bude izuzetno komunikativan i uvijek spreman za zabavu. Volim kada je ambiciozan i pun samopouzdanja”, naglašava Sajra Sućeska.

Na kraju razgovora poručuje da ne voli dijeliti svoje buduće planove čak ni s najbližim osobama dok se ne ostvare.

“Vjerujem da pričanje o njima može donijeti lošu sreću. Mogu vam reći da su moji planovi u beauty svijetu veliki i raznoliki. Trenutno aktivno radim na njihovom ostvarenju i uskoro ćete moći vidjeti neke od rezultata”, završava naša sagovornica.