Asja Resić, studentica je Elektrotehničkog inženjerstva na Internacionalnom Burch Univerzitetu, Sarajevo i članica Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini.
Ova 21-godišnja djevojka u razgovoru ističe da je napredak itekako moguć, ako se želi i ako se radi za njega.
“Mladi u Bosni i Hercegovini su navikli na pasivnost, kao da im je neko ucrtao u razmišljanje da prilike ne postoje, navikli su da sve mora biti servirano. Svakako je istina da postoje i razvijenije države od nas, s mnogo više potencijala za napredak, ali naša nikako nije loša baza za početak”, govori Asja Resić.
Smatra da mladi u Bosni i Hercegovini nisu svjesni svoje moći i samim tim ne znaju kako efektno da je iskoriste.
“Mi smo ti koji smo dužni pobrinuti se za promjene, težiti boljem sutra, prije svega zbog sebe i svoje budućnosti. Svaka osoba formira svoje zdravo okruženje koje joj pomaže da napreduje efektno. Velika je šteta što u srednjoškolskom obrazovanju ne postoji adekvatan prostor za edukaciju o samosvjesnosti o poziciji svakog građana i njegovih prava”, napominje naša sagovornica.
Dodaje da jako zadovoljna svojim studentskim životom.
“Zahvalna sam svom Univerzitetu i svojoj Fondaciji na svakoj prilici koju su mi pružili da bih se uvjerila da nije sve tako crno i da je sve moguće ako to želiš, samim tim i promjena, prije svega, samog sebe. Moj najveći izazov, kao i većine studenta, je bilo pronalaženje samog sebe, šta to meni odgovara i u kojoj se užoj oblasti pronalazim. Srećom, imala sam čast da mi predaje profesor zbog kojeg su moje odluke o budućnosti postale mnogo jasnije”, navodi ova Sarajka.
Upitali smo je i koliko je važno da obrazovanje ima ravnotežu između teorije i prakse
“Stavila bih to kao najvažniju stavku, na STEM fakultetima pogotovo! Zapravo sam istinski zavoljela svoj smjer, onog dana kada sam ušla u kabinete s opremom, spojila prva kola, osjetila kako izgleda kada nešto napraviš svojim rukama i to radi. Svaki student treba osjetiti kako je to imati odgovornost, kako je to kada nešto ne radi po stoti put, kada sam trebaš da popraviš i doneseš odluku. Tako se postaje dobar i odgovoran radnik”, priča Asja Resić.
Nastavlja da je augustu 2022. godine postala članica Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini.
“Kažu da se dobar glas brzo širi, tako sam i saznala od kolegice za njih i pomislila da bi to bila prava prilika da se primaknem iskorištenju svog punog potencijala – mogu reći da nisam pogriješila! Zahvalna sam na svemu, savjetujem pokušaj pristupa svakoj mladoj individui koja radi za svoj i za napredak cijele Bosne i Hercegovine. Najveća prednost je da su potrebne samo volja i želja, prilike, edukacije, poznanstva i još mnogo toga će doći sami ako im težiš”, izjavljuje naša sagovornica.
Potom nam je otkrila i na šta je najviše ponosna u dosadašnjem radu.
“Najviše sam ponosna na sam svoj inženjerski napredak, smatram da sam kvalitetan mladi inženjer, obrazovan iz mnogo oblasti koje se mogu primijeniti u različitim sferama. Ponosna sam na to što sam upoznala veliki broj divnih i talentiranih ljudi koji imaju slične ciljeve kao ja. Najponosnija sam zapravo, što sam svoju porodicu učinila ponosnom”, jasna je ova Sarajka.
Mišljenja je da naše društva ima predrasuda prema mladim, obrazovanim i uspješnim djevojkama.
“Mnogo puta sam se susrela s tim, ali zanimljivo, uvijek izvan obrazovnih institucija. Pripisat ću tu needukovanosti određenog dijela naše sredine”, kaže Asja Resić.
Na kraju je iznijela i svoje planove za budućnost.
“Želim da budem inženjer koji donosi promjene našoj sredini, koji se bori za napredak i koji djeluje i van Bosne i Hercegovine. Naravno, uvijek se počinje s nekim skromnijim dostignućima pa su mi prvobitni planovi da završim posljednji semestar i master i naravno, da se zaposlim u firmi o kojoj oduvijek maštam”, zaključuje naša sagovornica.