More
    HomeDOBARDOBRE PRIČEHARISA KAPLAN: Čovjek je bogat onoliko koliko zna i spozna

    HARISA KAPLAN: Čovjek je bogat onoliko koliko zna i spozna

    Da u Bosni i Hercegovini postoje mlade, ambiciozne osobe pune entuzijazma primjer je i Harisa Kaplan iz Visokog koja je studentica Master studija na pravno-ekonomskoj katedri Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

    Ova djevojka nakon završenog dodiplomskog studija volonterski je radila u Gradskoj upravi u Visokom, u Službi za lokalni ekonomski razvoj, komunalne poslove, zaštitu okoline i javne nabavke, što je u njenom sadašnjem djelovanju i napravilo prekretnicu.

    „Naime, spletom životnih okolnosti, krenula sam raditi u oblasti projekata. Zbog svog velikog doprinosa na kraju sam dobila i Preporuke od strane projektnih partnera što mi je napravilo put u oblasti zapošljavanja i IPA projekata. Nakon završene obuke počela sam volontirati za jednu Organizaciju iz oblasti javnih nabavki, gdje sam i danas angažovana kao pravnik, kada je pitanju monitoring javnih nabavki“, govori Harisa Kaplan.

    Dodaje da je završila i Obuku za Savjetnika za izradu Pasoša kompetencija, koji pomaže zapošljivosti mladih i koji se koristi kao vid karijernog savjetovanja.

    „Na kraju savjetovanja, savjetovana osoba dobija Potvrdu kao dodatak CV-iju u kojoj se nalaze sve njene kompetencije koje je stekla tokom života, a posebno kroz formalno i neformalno obrazovanje. Ta obuka je na mene ostavila poseban dojam jer sam spoznala svoje kompetencije, dobila podršku Institucija koje su sprovodile obuku i na kraju stekla divne prijatelje i poslovne partnere“, kaže naša sagovornica.

    Također, ove godine završila je i Akademiju demokratije za mlade žene.

    „U okviru Akademije imale smo priliku učiti od izuzetnih predavača posebno iz oblasti projekata i tema koje su se ticale razvoja ličnosti. U okviru Akademije sam imala priliku implementirati projekat koji je imao za cilj finansijsko opismenjavanje i ekonomsko osnaživanje mladih žena sa područja Zeničko-dobojskog kantona“, izjavljuje ova mlada Visočanka.

    Nastavlja kako se zalaže sza ekonomsko osnaživanje svih kategorija društva jer smatra da taj segment dosta utiče na pitanje samopouzdanja, prilika ali i životnog statusa pojedinaca u društvu.

    „Kada znamo raspolagati finansijama, i imamo adekvatne finansijske uslove za život svaka individua je izložena manjem stepenu ovisnosti od drugih i ima priliku ulagati u svoj lični ali i poslovni razvoj, što na kraju rezultira manjim individualnim problemima današnjice.  Iz svog dosadašnjeg životog iskustva, smatram da ne postoji slučajnost, da trebamo raditi na sebi, analizirati svoju ličnost i prilike koje nam dolaze u život. Svaka od tih prilika vam donosi nešto novo-uspomene, radno iskustvo, prijateljstvo…a čovjek je bogat onoliko koliko zna i spozna“, ističe Harisa Kaplan.

    Mišljenja je da je aktivizam zapravo nju pronašao.

    „Nekako sam uvijek bila slobodna reći svoje mišljenje, predložiti rješenje za neki problem i nisam strahovala od kritika. Uvijek će postojati pojedinci koji će vas podržati, ili oni koji se neće složiti sa vašim mišljenjem-i to je sve u redu. U današnje vrijeme postoji dosta problema ali ako ne kažemo svoje mišljenje-kako možemo očekivati da se neki problem riješi? Također, smatram da dosta radim na svom ličnom razvoju, i želim da dam svoj doprinos društvu“, kazuje naša sagovornica.

    Potom nam je otkrila i na kojim je projektima trenutno angažovana.

    „Trenutno sam angažovana kao pravnik na jednom projektu iz oblasti monitoringa javnih nabavki. Drugi projekat se tiče karijernog savjetovanja mladih ljudi kojim se poboljšava zapošljivost. Također, u okviru istog projekta predavačica sam na teme zapošljavanja (pisanje CV-ija, motivacionog pisma…)“, navodi ova svestrana Visočanka.

    Ne krije da se mladi često susreću sa nerazumijevanjem njihovih ideja prilikom zaposlenja.

    „Nekako sam stekla utisak da se mladim pruža premalo ili nikako podrške na početku njihovih karijera. Također, stalno nailazimo na korupciju pri zapošljavanju što dovodi do gubitka samopouzdanja, nade i na kraju odlaska iz države. Mladi smatraju da je teško doći do zaposlenja na osnovu kompetencija koje posjeduju. Spominje se i nedostatak prilika i mogućnostima za napredak“, naglašava Harisa Kaplan.

    Nadalje tvrdi da mladi nisu pasivni u društvu, ali da im je potreban podstrek i motivacija.

    „Bilo da je to iz porodice, od prijatelja ili podrška od vlasti kada su u pitanju realizacije njihovih inicijativa. Naše društvo je bogato talentima i mladima ljudima kojim je potrebno samo dati šansu. Kroz posao savjetovanja sam shvatila da je nekad ljudima potreban samo razgovor. I tek kada se osvijeste i krenu raditi na svom samopouzdanju i ličnom razvoju, vjerujte da stvaraju čuda“, napominje naša sagovornica.

    Uvjerena je da je fakultetsko obrazovanje danas postalo kao nekadašnje srednjoškolsko.

    „Nadalje, mladi jako brzo stiču prvo zaposlenje putem programa zapošljivosti, a postaju dio tržišta rada na osnovu svojih kompetencija. Najveći dio kompetencija osoba stiče upravo tokom neformalnog obrazovanja. Uvijek ohrabrujem mlade ljude da budu društveno aktivni i da će na taj način ući u poslovni svijet. Na taj način mnogi već po završetku studija već imaju svoj stav, poslovne kontakte ali i zaposlenje. Neformalno obrazovanje, također, otvara mogućnosti da osoba pored stručne spreme, dobije još neke vještine i pored posla za koji se školovala, ima dodatne mogućnosti za dodatni posao. Dodatni posao stvara veću ekonomsku slobodu i osjećaj neovisnosti o samo jednom poslodavcu“, obrazlaže ova vrijedna Visočanka.

    Zatim je podijelila nekoliko savjeta mladima.

    „Koristite prilike koje vam se nude za vaš lični napredak i razvoj. ‘Život nam uvijek ne daje ono što tražimo, ali nam uvijek daje ono što trebamo’. Vaše kompetencije i sposobnosti će sigurno doći do izražaja, sve dolazi u pravo vrijeme. Vjerujte u sebe i svoje snove, i radite na njihovom ostvarenju. Uživajte u mladosti i potencijalima koje trenutno imate. Počnite gdje jeste. Koristite ono što imate. Učinite ono što možete“, jasna je Harisa Kaplan.

    Upitali smo je i na šta je najviše ponosna u dosadašnjem radu i životu.

    „Ponosna sam kada dobijem poruku zahvalnosti ili lijepih vijesti čovjeka za podršku koju sam mu pružila u momentu kada mu je trebala.  Ponosna sam na svakog mladog čovjeka koji je svojim sposobnostima uspio doći do zacrtanog cilja. I na kraju,  ponosna sam na svaki implementirani projekat u društvu i svaki sitni parametar poboljšavanja čega sam bila dio“, poručuje naša sagovornica.

    Na kraju se osvrnula i na svoje planove za naredni period.

    „Eh što se tiče planova, nekako sam naučila da je najbolje planirati tajno, raditi na svojim ciljevima, i prepustiti Onome čiji su planovi za nas bolji nego što mi želimo. ‘Jedino želim učiniti dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi samo od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam’“, zaključuje ova harizmatična Visočanka.

    Must Read

    spot_img